Dódity Gabriella

Polgármesterjelölt

2022.02.16.

Legalább saját jogszabályait tartassa be az önkormányzat

Ékes Gábort gyakran keresik fel fogadóóráján, különböző fórumokon a Wekerletelep jövőjét meghatározó kérdésekkel, aktuális problémákkal. Wekerletelep önkormányzati képviselőjével az itt élőket leginkább foglalkoztató ügyekről beszélgettünk.

Van új a nap alatt, azaz vannak új problémák, amelyekkel felkeresik Önt?

Lényegében a legfontosabb kérdések ugyanazok, amelyek már az elmúlt évtizedekben is foglalkoztatták a wekerleieket, amik Wekerletelep egyedi karakteréhez, szépségéhez kapcsolódnak. Sajnos tovább folytatódik ennek a páratlan építészeti együttesnek a tönkretétele, a zöldterületek erodálódása, a fasorok pusztulása. 

Mit tart ezek közül a legfontosabbnak?

Nehéz választani, de talán az épített örökség, az egységes arculat védelmét. Ezen a területen visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek, és sajnos már keletkeztek is. Az épített örökség védelmének jogszabályi keretei adottak. 2017 óta a képviselő-testület által elfogadott szabályozók, mint például a Településképi Arculati Kézikönyv, a településkép védelméről, valamint a Wekerletelep kerületi építési szabályzatáról szóló önkormányzati rendeletek széles körű konszenzuson alapulnak, helyi szakemberek véleményeit figyelembe veszik. Röviden, véleményem szerint, használható, jó jogszabályok, megfelelő eszközök arra, hogy Wekerletelep épített örökségét, arculatát megvédje. Természetesen javítani mindig lehet rajta. Azonban hiába az írás. 

Ahhoz, hogy a jogszabály betöltse szerepét, jogkövető polgárokra is szükség van, akik felelősséget éreznek környezetükért. Jártomban-keltemben, wekerleiek jelzései révén számos szembetűnő, olykor felháborító beavatkozással, felújítással, építkezéssel találkozom. Sajnos közintézmények felújításaikor még az önkormányzat is gyakran semmibe veszi saját szabályait. Ezeket, ha nem sikerül megfékeznünk, idővel örökre elveszítjük azt, amiért szeretünk itt élni. A mesés, egységes arculat helyett csak káosz lesz. Úgy gondolom, az utolsó órákban járunk.

undefined

Mi a megoldás?

Elsősorban, ahogy már említettem, a felelős magatartás. Legfőképp az újonnan ideköltözők először tájékozódjanak, mit lehet és mit nem. Ebben kiváló wekerlei építész szakemberek vagy akár az önkormányzat főépítészének segítségét is igénybe vehetik. Ne gondolják, csak mert méreg drágán megvásárolt ingatlanuk magántulajdon, bármit megtehetnek. De ha már a baj bekövetkezett, minden hatóságnak meg kell tennie, amit megtehet, így az önkormányzatnak is. A polgármester kezében vannak erős amikkel, úgy gondolom, hatékonyabban és gyakrabban kellene élnie. 

Ezek az úgynevezett önkormányzati településkép-érvényesítési eszközök, amik közül a településképi kötelezési eljárás alkalmas arra, hogy az önkormányzat felszámolja azokat a szabálytalan, városképet romboló épületeket, építményeket, amelyeket a polgárok önhatalmúlag, véleményezési vagy bejelentési eljárás nélkül építettek. 

Az eljárás keretében „az önkormányzat településképi kötelezést adhat ki és bírságot szabhat ki”, továbbá ezek nem teljesítése esetén, ha már megunta a többszöri bírságolást, a szabályokat megsértő polgár költségére bontást is elrendelhet. Ez, tudom, drasztikus megoldás, de gondoljunk bele, hogy a telep arculatának – ami talán a legfőbb értéke is – rombolása mekkora károkat okoz minden itt élőnek. Gondoljunk csak az ingatlanjaink értékének csökkenésére, a szlömösödés veszélyére vagy komfortérzetünk romlására. Ezt szerintem senki sem szeretné. Ezért itt az ideje, hogy az önkormányzat vezetése legalább a saját maga alkotta jogszabályokat betartsa és betartassa.

forrás:kispest.info

Polgármesteri Program


Csapatom

Írjon nekünk!

=