Bizonyára sokan emlékeznek még a kispesti Hattyú strandra, amely 1925-ben nyílt meg. Bár a strand mindössze egy hideg vizes medencével működött, mégis sokan szerették, hiszen a lakótelepen élőknek óriási könnyebbséget jelentett, hogy a nyári melegben a közelben lévő, füves strandon hűsölhettek. Bár egy időben felújították és bővítették, az önkormányzat mégis eladta a területet, így 1994-ben a strand bezárt, helyére pedig lakópark épült.
Most azonban újra fellélegezhetünk, hiszen, bár nem a kerületben, de a közeli Pesterzsébeten a 2019-es strandszezonban már várja vendégeit az újjáépülő jódos-sós fürdő.
A 12 éve bezárt, különleges vizű gyógyfürdő új állapotában 14 medencével üzemel majd. A Tarlós István főpolgármester, Kubatov Gábor, Orbán Gyöngyi és Földesi Gyula, Kispest és Pesterzsébet választókerületi elnöke által is szorgalmazott folyamatoknak köszönhetően január végén megkezdődtek a felújítási, építési munkálatok. Nyitása idén karácsonyra várható, a kinti strandrész pedig a 2019-es strandszezonra készül el.
A víz összetétele a Gellért gyógyfürdő gyógyvízéhez hasonló. A fürdő 43-44 fokos, minősített gyógyvize mozgásszervi panaszokra is jó.
Földesi Gyula, Kispest és Pesterzsébet választókerületi elnöke is lobbizott a felújításért, figyelemmel kíséri a munkálatokat is
- A beruházás a fürdőrészleget és a strandterületet egyaránt érinti. A munkák egy évig tartanak, a fejlesztésnek köszönhetően egész évben működő létesítménnyel bővül a fővárosi termálfürdők köre. A fürdőben alapvetően négy egység működik majd: téli-nyári élményfürdő, téli-nyári terápiás fürdő, szaunavilág és szezonálisan üzemelő strandfürdő – hangsúlyozta Földesi Gyula. - A régi medencéket felújítják, és három medencét építenek, lesz hullám-, 25 méteres úszó- és gyermekmedence is. A fedett részt felújítják és bővítik, megtartva a kupolás áltörökfürdővel is rendelkező, helyi védettség alatt álló főépületet. A strandterület teljes zöldfelülete és növényállománya is megújul. Az első ütemben 100-150 parkolót terveznek. A beruházást a Fővárosi Önkormányzat egyik cége, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. végzi. Néhány héten belül elkezdődik a tényleges felújítás és építés – mondta el Földesi Gyula.
A Soroksári-Duna bal partján az 1920-as évek végén épült fürdő korábban Budapest egyetlen olyan gyógyfürdője volt, melynek gyógyvize a jódos, brómos vizek csoportjába tartozik. De miért fontos a jód? A jódnak egyrészt azért van jelentősége, mert az ország nagyrészén jódhiányos ivóvíz miatt sokan szenvednek jódhiányban. A jód pedig keringésjavító, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, a bróm pedig idegnyugtató, stresszoldó hatásáról ismert.
forrás: kispest.info