Három éve érkezett a várva-várt jó hír, hogy a Határ úti buszvégállomást felújítja a Fővárosi Önkormányzat. 2013-ban az akkori főpolgármester-helyettes dr. György István és munkatársa, Dódity Gabriella kezdeményezésére indult meg a munka, el is készültek a látványos tervek, és 2014. november 5-én alá is írta a Budapesti Közlekedési Központ a tér felújítására a szerződést a kivitelezővel. Mióta a kezdeményezők nem dolgoznak a Fővárosi Önkormányzatnál – dr. György István 2014 nyara óta Budapest kormánymegbízottja, Dódity Gabriella pedig 2014 ősze óta kispesti önkormányzati képviselő –, a projekt kevésbé halad olajozottan. A pavilonoknak legkésőbb 2014 nyaráig volt közterület-használati engedélye, utána a vállalkozóknak el kellett volna távolítania azokat a térről. 2015 tavaszán elindult a munka, a pavilonok többségét el is bontották, maradt azonban öt olyan árus, aki makacsul kitartott, és bontás helyett a bírósághoz fordult. Bár teljesen nyilvánvaló volt, hogy nincs engedélyük arra, hogy ott maradjanak, a bírósági cirkusszal elérték, hogy két évig még ott árulhassanak, immár konkurencia nélkül.
A Fővárosi Önkormányzat tájékoztatása szerint a felújítást végző KÉSZ Zrt. a pavilonok által nem érintett területeken a kivitelezési munkáit szerződés szerint, határidőre teljesítette. Magyarul körbe térkövezték az engedély nélküli és egyre undorítóbb állapotú bódékat. Mint írják, a hátralévő kivitelezési feladatokat a folyamatban lévő peres eljárások miatt nem tudják elvégezni, és át se tudják adni a teret az önkormányzatnak üzemeltetésre. Amíg nincs átadva, addig a járdák és a zöldfelületek karbantartása és a takarítás is a kivitelező feladata. Közölték, a pavilonok a balesetveszélyes helyzetek elkerülése érdekében körbe vannak kerítve, a kerítések őrzéséről a BKK folyamatosan gondoskodik. A zöldterületek állapotát a BKK ellenőrzi, és azok megfelelő karbantartásával kapcsolatban már többször felszólította a kivitelezőt. A Határ úti csomópont kivitelezésének befejezésére és a terület rendezésére csak a jogerős bírósági ítéletek birtokában, a pavilonok elbontását követően kerülhet sor – válaszolta kérdésünkre a Fővárosi Önkormányzat. Arról is beszámoltak, hogy két megállapítási pert megnyert az önkormányzat, azonban egy kiürítési per esetében október 4-én másodfokú tárgyaláson a törvényszék hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, így a kiürítésre vonatkozó per ismételten első fokon folytatódik majd. Mindez azt sejteti, még legalább hónapokig maradnak az apokaliptikus állapotok a Határ úton.
Megkérdeztük dr. György Istvánt és Dódity Gabriellát is, akik érthető módon csalódottak, hogy az általuk indított projekt eredményeit még mindig nem élvezhetik a kispestiek és az erre közlekedők. Elmondták, – bár már két éve nincs hatáskörük a projekt kapcsán –, mégis több egyeztetést hívtak össze annak érdekében, hogy az érintett Fővárosi és IX. kerületi önkormányzatok, a BKK és a hatóságok megtalálják a megoldást. A jogerős bírósági ítéletig azonban úgy néz ki, tehetetlenek a hatóságok.
– A téren uralkodó állapotokra, az egyre több szemétre és az elgazosodott zöldterületek miatt is többször felhívtam az érintettek figyelmét, hiszen az erre járókat nem érdekli, hogy mi zajlik a bíróságon, csak az, hogy a lehető legrendezettebb körülmények fogadják őket a végállomáson – hangsúlyozta Dódity Gabriella.
A Határ út területileg ugyan a IX. kerülethez tartozik (a közterületek a Ferencvárosi és a Fővárosi önkormányzathoz tartoznak), a ferencvárosiak alig használják, ezzel szemben kispestiek annál inkább. Gajda Péter (MSZP) polgármester 2014 ősze óta a Fővárosi Közgyűlés tagja, mégsem olvastunk tőle olyan híreket, hogy felszólalt volna a Határ úti áldatlan állapotok miatt.
forrás:kispest.info