Emelnek a piacon
Díjat emeltek a piacon a kereskedők részére. Az előterjesztésben megfogalmazottak szerint a díjtételek emelésekor az előterjesztő Gajda Péter polgármester figyelembe veszi a csökkenő forgalmat és a piacok leromlott műszaki állapotát; erre megoldásként számos díjtétel 8 százalékos megemelését javasolta. A Fidesz-KDNP szerint, ha csökken a forgalom és egyre rosszabb állapotba kerülnek az épületek, hiba lenne díjat emelni. Dódity Gabriella frakcióvezető azt javasolta, hogy a jelenlegi díjtételek ne emelkedjenek, és az önkormányzat készítsen átfogó ütemezési tervet a Kossuth téri és a wekerlei piacok felújítására. A baloldali többség ezt elutasította, egyetértettek viszont a szintén Fidesz-KNDP-s Szathury Kolos javaslatát, miszerint készüljön kimutatás, hogy a beszedett díjakból mennyit fordítanak a piacok fejlesztésére. A dolog pikantériája, hogy Somogyi Lászlóné újfent nem védte meg az őt megválasztó wekerlei polgárok érdekeit.
Mégsem vonják össze az óvodákat
Döntött a testület arról, hogy mégsem vonják össze a Napraforgó és a Mézeskalács óvodákat. Az összevonást Gajda Péter polgármester terjesztette elő korábban, a szocialista városvezető javaslatának azonban valós gazdasági okai nem voltak, többen személyi okokra gyanakodtak. A szülők és a nevelők felháborodása, tiltakozása miatt Gajda végül meghátrált, múlt hónapban elhalasztotta a döntést. A Fidesz-KDNP jelezte akkor, hogy nem értenek egyet az összevonással, és megnyugtató, végleges döntésre volna szükség az érintett kispesti családok megnyugtatására, ezt hozta meg most a testület. Dódity Gabriella felszólalásában elmondta, örül, hogy végül meghozhatják ezt a jó döntést, de kár érte, hogy eddig fölöslegesen keltettek feszültséget a nevelők és a szülők körében.
Zajveszély a kertvárosban?
Kibővítették a kertvárosban végezhető vállalkozási tevékenységeket a vonatkozó rendelet módosításával, annak ellenére, hogy korábban épp az egyes területeken, például a Méta Centrum környékén élők panaszai hatására csökkentették azokat. Szathury Kolos (Fidesz-KDNP) megkérdezte a kertváros képviselőjét, az MSZP-s Vinczek Györgyöt arról, hogy történtek-e egyeztetések az ott élőkkel. Információnk szerint ugyanis tiltakoznának az ellen, hogy zajjal és nagy forgalommal járó tevékenységek, például fafeldolgozás, nagykereskedelem, bútorgyártás is végezhető legyen a kertvárosi környezetben. Vinczek szerint azonban kompromisszumos döntés született. Dódity Gabriella frakcióvezető elmondta, a kertvárosiak nyugalmának biztosítása érdekében nem tudják támogatni a tevékenységi körök bővítését, amelyet végül megszavazott a baloldali koalíció.
Rendőrségi beszámoló
Elfogadta a testület a Kispesti Rendőrkapitányság beszámolóját. Plánk Róbert kapitány Dódity Gabriella a térfigyelő kamerák működésére vonatkozó kérdésére válaszul elmondta, valóban hatékonyabb lenne, ha nem egy, hanem két ember figyelné mintegy 50 térfigyelő kamera képét, az ehhez szükséges forrás biztosításáról azonban a testület dönthet. A Dél-Pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség beszámolóját is elfogadták, és megköszönték a rendvédelmi szervek munkáját.
Heti kétszer jönnek a vízművesek
Jöhet a vízművek ügyfélszolgálata Wekerlére, megkönnyítve a vízórák kötelező felszerelésével kapcsolatos ügyintézést az itt élők számára. Az önkormányzat díjmentesen biztosítja a Kós Károly tér 9. alatti ingatlant a Fővárosi Vízművek részére, ahol ideiglenesen hetente kétszer tartanak ügyfélfogadást.
Közösségi kert és röplabdapályák
Az Eötvös és a Kosárfonó utcáknál, az egykori Kresz-park egy részén alakíthatják ki a kerület negyedik közösségi kertjét, ahol a környéken élők gazdálkodhatnak. A képviselők döntése értelmében az önkormányzat biztosítja a szükséges területet.
Külső medence nem, újabb standröplabda-pályák viszont épülnek a Kispesti Uszoda kertjében. Az uszoda műfüves focipályájának helyére tervezett strandsportpálya kialakítását a Kispesti Sportegyesület SE pályázaton nyert 15 millió forintos felajánlásból finanszíroznának. Ékes Gábor (Fidesz-KDNP) elmondta, sajnálja, hogy a külső medence mégsem épül meg, holott az előkészítése igen előrehaladott állapotban van, a külső öltözők el is készültek. A polgármester válaszában elmondta, nem mondtak le a beruházásról, de egyelőre nem fog megvalósulni.
A kormány segít
Az Illatos úti Budapesti Vegyiművek kérdése is napirendre került. A képviselő-testületi ülés ideje alatt jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy azonnali helyszíni vizsgálatot rendelt el IX. kerületi Illatos úti telephelyen, ahol mintegy 2800 tonna hulladékot helyeztek el illegálisan. A miniszter budapesti sajtótájékoztatóján közölte, várhatóan csütörtök délután kormányhivatali vizsgálat lesz a helyszínen, és ha azt állapítják meg, hogy a hulladék közvetlen veszélyt jelent, azonnal elrendelik az elszállítást. A költségeket 1,1 milliárd forintra becsülik, amelyet a gazdasági minisztériumnak kell megelőlegeznie. A testület meghallgatta a polgármester tájékoztatóját, majd Ferenci István LMP-s képviselő javaslatára döntött arról, hogy a szakemberekkel és a kormányzattal közösen tartsanak bejárást és közmeghallgatást a helyzettel kapcsolatban, illetve felmerült légszennyezettség-mérő berendezés beszerzése, illetve a Wekerletelep környéki talajvíz vizsgálata is. Dódity Gabriella emlékeztetett, hogy a probléma 2007 óta fennáll, ekkor egyébként 1,4 milliárd forintEU-s pénzből megkísérelték a kármentesítést, érdemi eredményt azonban ez a munka nem hozott. A frakcióvezető arra is rámutatott, hogy az EU-s támogatás helytelen felhasználása miatt büntetőfeljelentés is történt az ügyben, és sajnálatos, hogy a történtek miatt most a valódi megoldáshoz már nem fogunk tudni EU-s forrást felhasználni.
Nincs egymillió a kárpátaljaiak megsegítésére
Nem kíván segíteni Gajda Péter polgármester és a baloldali képviselőcsoport a kárpátaljai magyaroknak, ezért leszavazták Lazányi Ferenc előterjesztésért arról, hogy Kispest Önkormányzata egymillió forinttal segítse az Ukrajnában történtek miatt nehéz helyzetbe került nemzettársainkat. Gajda Péter szerint a kispesti egymillió forint már nem oszt, nem szoroz a kárpátaljaiaknak, az ehhez hasonló felajánlásokból összegyűlt elég pénz, így a kispesti egymillió Kárpátalján nem fog már hiányozni, Kispest költségvetéséből viszont igen.
Mi a helyzet a térfigyelővel?
Dódity Gabriella Fidesz-KDNP frakcióvezető képviselői kérdésében rámutatott, az önkormányzat a februárban hozott egy döntést, hogy a térfigyelő-rendszer megújítására készülő koncepciót a márciusi testületi ülésre behozza a városvezetés, ám ez nemcsak a márciusi, hanem az áprilisi testületi ülésen sem került a képviselők elé. Gajda Péter polgármester nem tudta megválaszolni, mi a helyzet a Kispest közbiztonsága szempontjából nagyon fontos kérdéssel, írásban ígért választ, 15 napon belül. Mint ismeretes, Dódity Gabriella a témában benyújtott egyéni képviselői előterjesztését épp arra való hivatkozással szavazták le a baloldali képviselők, hogy a munka már rég zajlik, és a következő ülésen már meg is ismerhetik a fejlesztési koncepciót a képviselők.
Balesetveszélyes a Zöld Ágacska Óvoda udvara
Szintén Dódity Gabriella frakcióvezető (Fidesz-KDNP) tette fel azt a kérdést a polgármesternek, mit tervez a városvezetés a balesetveszély miatt lezárt óvodai udvarral, amelyet nem tudnak használni a gyerekek. A játékok egy része tavaly ősz óta, az udvar nagyobb része pedig több mint egy hónapja el van zárva a kicsik elől. A polgármester elmondta, nemrég kint jártak a területen, és keresik a mielőbbi megoldást. Szathury Kolos (Fidesz-KDNP) képviselő szintén az óvodák kapcsán kérdezett. Arra volt kíváncsi, hogy az elmúlt testületi ülésen jelzett, az Árnyas Óvodában tapasztalható életveszélyes parketta mikor lesz kijavítva, mert még mindig nem sikerült a hibákat elhárítani. Kránitz Kirsztián (MSZP) képviselő, a VAMÜSZ megbízott vezetője ezen a testületin is gyors megoldást ígért.