Mióta él Kispesten? Hogyan került a helyi politikába?
Születésem óta Kispesten élek. A nagyszüleim, dédszüleim is itt éltek, tősgyökeres kispesti vagyok. 1997 óta veszek részt a kispesti Fidesz munkájában; az akkori fideszes polgármester, Zupkó Gábor kabinetjében kezdtem el dolgozni kommunikációs vonalon, majd a következő, szintén jobboldali kerületi vezető kabinetjének is a tagja voltam. Az ellenzéki években is mindig segítettem a helyi Fidesz munkáját. 2010-ben az egyik lakótelepi körzetben a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje voltam; furcsa körülmények között, néhány szavazatkülönbséggel maradtam alul.
Viszont megtalálta más feladat…
2009 óta dr. György István mellett is dolgoztam, ő pedig főpolgármester-helyettes lett 2010 őszén, így kerültem mellé, mint önkormányzati főtanácsadó. Az elmúlt négy évemet a Tarlós István vezette Fővárosi Önkormányzatban töltöttem. Hiszem, hogy semmi sem történik véletlenül. Ha 2010-ben megválasztanak kispesti képviselőnek a helyiek, biztos, hogy nem tudtam volna annyit tenni a kerületért, mint így. Azt gondolom, jól kihasználtam azt, hogy ott dolgozom, mert Kispestért tudtam lobbizni. Nagyon sok eredményt tudtunk elérni a kerületnek.
Milyen kispesti fejlesztéseket sikerült így megvalósítani?
Nagy eredménynek tartom, hogy az Ady Endre út első, 1 kilométeres szakaszának a teljes felújítását kiharcoltuk a fővárosnál. Mindkét oldalon, teljes egészében megújult az útszakasz, járda és kerékpáros út létesült.
A Derkovits Gyula utcai lakók évtizedes problémáját is tudtuk részben kezelni. Ez a szűk utca hatalmas forgalmat bonyolít; a lakók ablakaitól két méterre teherautók, buszok tömkelege közlekedett, élhetetlenné vált a környék.
Teljes mértékben kitiltottuk a teherautó-forgalmat, sebességkorlátozást vezettünk be, és áthangoltuk a lámpákat. Azt is fontos sikernek tartom, hogy Budapest első földgázmeghajtású, csendes, környezetbarát buszait az utcában közlekedő járatokon álltak forgalomba. Amire a legbüszkébb vagyok - bár egyelőre még nem úgy néz ki, ahogy kellene –, az a Határ úti buszvégállomás megújítása.
A látványtervek készen vannak, a BKK kiírta a közbeszerzést, és július elsejével el is indult volna a felújítás, csak a pavilonosok nem mindegyike hagyta el a területet, emiatt valamennyit csúszik a kezdés.
Közel 5 milliárd forintnyi fejlesztés indult el Kispesten. Ez nyilván nem csak az én egyszemélyes eredményem, de a lobbierőm mindenképpen benne van.
A Főváros beruházásában megvalósult fejlesztésekre a regnáló szocialista polgármester is eléggé támaszkodik a kampányában. Láthattuk ezt az Ady Endre út esetében…
A polgármester a maga köré épített PR-ból él. Bár mindig azt hangoztatja, hogy pártokon felül Kispestért dolgozik, az elmúlt négy évben egyszer sem keresett meg engem azzal, hogy a főváros segítségével tegyünk együtt a kerületért. Pedig nekem is könnyebb dolgom lett volna egy kispesti ügyekért lobbizó polgármesterrel… Ha megválasztanak, úgy gondolom, kormánypárti polgármesterként még többet tudnék tenni a kerületben élő emberekért.
Hogyan kampányolnak a kerületben?
Sok teendője van a kispesti szervezetnek; fel kell keresnünk és meg kell szólítanunk a helyi embereket.
Az elmúlt négy évben nem nagyon volt olyan fórum, rendezvény, ahol találkozhattunk volna szimpatizánsainkkal, ezért lakossági fórumsorozatba kezdtünk, és újraindítjuk a rég feledett, havi rendszerességű polgári klubot is.
Képviselőink és jelöltjeink már korábban felkeresték a lakásukon a választókat, és megkérdezték tőlük, melyek a legfontosabb problémáik.
Igyekszünk minél közelebb kerülni a kispestiekhez, rendszeresen kint vagyunk az utcán, tereken. A kézfogásban és a személyes találkozásban hiszek.
Mit tapasztaltak a jelöltjeik? A polgárok szerint melyek a legnagyobb problémák a XIX. kerületben?
Közbiztonság. Közbiztonság. Közbiztonság. Ezt szinte mindenki megemlítette. Szépek a parkok, de ha rossz a közbiztonság, akkor az emberek nem érzik jól magukat. A XIX. kerületben a térfigyelő kamerarendszer elég rossz állapotban van, 50 kamerából átlagosan 40 működik; ezt mindenképp korszerűsíteni és bővíteni kell. A rendőrkapitány személyes megbeszélésünkkor elmondta, lehetőség van arra, hogy ha az önkormányzat megemeli a támogatást, akkor több rendőrjárőr lehet az utcán.
Azt gondolom, a rendőrségnek mindenképpen nagyobb támogatást kell adnunk. Sokan panaszkodnak a közterületi italozás, rendbontás ellen is. Úgy vélem, a szabályok mindenkire vonatkoznak, és ez be is kell tartatnunk. Kispesten egyébként korábban volt közterület-felügyelet, de a szocialisták megszüntették. Most újra megalakult. Fontos ez, hiszen hiába születtek meg a helyi rendeletek - például a közterületi alkoholfogyasztást korlátozó –, ha nincs, aki betartassa a szabályokat.
A közbiztonságon kívül milyen más problémák foglalkoztatják a helyi embereket?
Az utak, járdák rossz állapotát szintén sokan említették; jelenleg csak tűzoltás van ezen a területen. Azt gondolom, hogy átfogó út-és járdafelújítási programot kell indítanunk.
Az Egészségügyi Intézet kapcsán is sok panasz érkezett. A főigazgatóval egyeztettem, aki elmondta: az a legnagyobb probléma, hogy az önkormányzat nem ad tervezetten és előreláthatóan pénzt az egészségügyi intézmény fejlesztésére.
Ezen is változtatnunk kell. A közterületek állapotát is felül kell vizsgálnunk, ezt egyébként már a nyáron megkezdtük.
A több tízmilliós parkoktól nem messze összetört vasbeton asztalok, ülőfelület nélküli padok, rozsdás hintaállványok vannak. Ez nem pénz kérdése, ehhez nem kell más, csak tenni akarás és odafigyelés.
Polgármesterré választása esetén milyen elvek mentén vezetné Kispestet?
Egy kerület nem csak betonból és kövekből áll. Programom középpontjába a kispesti embereket szeretném állítani, valamennyi korosztálynak több figyelmet szentelnénk. Az újszülötteknek adott egyszeri támogatást szeretnénk megduplázni. A nyugdíjasoknak gyógyszertámogatást szeretnénk adni; ha pedig a lehetőségeink engedik, akkor gyógyászati segédeszköz-támogatást is juttatnánk nekik, amelybe akár a fogpótlás támogatása is beleférhet.
A fiatalok számára ingyenes nyelvtanfolyamot tervezünk. Ha megválasztanak, minden egyetemistának, illetve akinek szükséges a diplomájához a nyelvvizsga, azok számára egy ilyen lehetőséget szeretnénk biztosítani. Több figyelmet szentelnénk a kerületben élő szociálisan hátrányos helyzetben lévőknek és a fogyatékossággal élőknek is. Munkahelyeket szeretnénk teremteni a számukra, és jobban figyelnénk rájuk, hogy mi az, amivel jobbá, könnyebbé tudjuk tenni a mindennapjaikat.
Milyen egyéb tervei vannak, melyeket meg szeretne valósítani?
A munkahelyteremtést is nagyon fontosnak tartom; ez elsősorban a helyi vállalkozások támogatásával valósulhat meg. Másrészt létrehoznánk egy önkormányzati állásközvetítő irodát a kerületben, amely összekötné a helyi munkakeresőket a dél-pesti munkaadókkal. A Kossuth téri piac rettenetesen néz ki, és sajnos nem csak a felépítményekkel van baj, a csatornahálózat és az elektromos hálózat is nagyon régi. Ezt a piacot mindenképpen fel kell újítanunk, valahogy forrást kell rá találnunk.
A Derkovits utca és a Wekerletelep mentén húzódó Határ út forgalmának a környezetre gyakorolt terhelését is csökkenteni kell. Ezt az ügyet folyamatosan napirenden kell tartanunk a Fővárosi Önkormányzatnál. Emellett szeretném állatbaráttá tenni Kispestet. Nagyon fontos hangsúlyozni, ez nemcsak a kutyások érdekében történne, hanem a nem kutyások szempontjait is figyelembe venné.
Azt gondolom, a felelős állattartás ott kezdődik, hogy nem zavarom azokat, akiknek nincs kutyájuk. Több kutyafuttató kell, ami valóban kutyafuttató; a kispestiek nagy része csak egy körbekerített, poros terület. Szeretnénk, ha Kispest sportos kerületté válna. Tovább kell fejleszteni sportlétesítményeinket is, történt előrelépés az elmúlt négy évben, de még így is nagy elmaradást érzek.
(fidesz.hu)